U Čajovníku všechno začíná

Posted by admin on 23.7.2019 in Nezařazené |

Nejedná se o nádobu, ve které se bude vařit lahodná pochoutka. Je to zelená rostlina, která se jmenuje Čajovník. Dokonce i krásně kvete, ale pro výrobu samotného čaje jsou tyto květy úplně bezvýznamné. Dokonce ani plody, které jsou tak trochu podobné oříškům se k výrobě čajových směsí ani nepřiblíží, na rozdíl od kávy nebo kakaa. V těchto dvou případech budou právě plody základní surovinou pro jejich výrobu. U čaje jsou důležité především listy. Ale ani tak to není zrovna jednoduchá záležitost. Za sběrem listů stojí totiž lidská ruční práce.

Jak se pěstuje čajovník?

– Úplně nejdříve se samozřejmě pěstoval ze semínek, přesně tak, jak to známe my z našich zahrádek, když sázíme na záhonky nějaké kytičky nebo jiné pochoutky. Nyní se řízkuje.
– Větvičky se nařežou a zasadí do země. Musí se počkat, až pustí kořínky. To se samozřejmě ne vždy povede.
– Zakořeněný malý keřík je třeba vysadit pod ochranu velkých keřů, které k nim nepustí tolik slunečných paprsků a navíc se mohou u nich přiživit z vláhy. Tu mladé keříky potřebují
nejvíce.
– Důležitá je jejich kadeřnická údržba, kdy se zastřihávají a to tak, aby rostly do šířky. Tím se získá širší sběrná plocha a větší úroda.
– Lístky se otrhávají ručně, podle velikosti a postupně, to pak nutí keřík plodit nové listy.
– Poté je základní surovina připravena na další postup zpracování.

Vypadá to jednoduše
Skutečně to vypadá velmi jednoduše. Něco zasadíme, zastřiháváme a otrháváme. Jenomže za vším je hodně práce, než si můžeme vychutnat skutečně kvalitní šálek čaje. Navíc musíme vzít v úvahu, že ne vždy se může úroda podařit. Záleží na vláze, půdě a konec konců i ostatních okolnostech. Součástí úspěšného pěstování je okopávání, ošetřování od škůdců, hnojení a mnoho dalších lidských zásahů. Ani sklizeň není hned. Malý keřík se většinou rozvíjí po dobu čtyř až pěti let, kdy teprve začne produktivně fungovat. A to je jen začátek čajového příběhu.

Copyright © 2012-2020 Caj-kava-zazvor.cz All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.