Bylinné čaje nejen chutnají, ale i léčí

Posted by admin on 23.9.2019 in Nezařazené |

Zmínky o prvních bylinných čajích byly zaznamenány v čínském herbáři, který byl sepsán skoro 3 000 let před naším letopočtem na čínském dvoře. Je pravdou, že skutečně asijské civilizace jsou přeborníky na výrobu, ale i konzumaci různých čajů. Pro tyto národy je to rituál, který má dlouhou tradici. Ale ani my nezůstáváme v oblasti bylinek pozadu. Naši předkové snad znali každou rostlinku, která pomáhala na kdejaký neduh. Vařili z nich běžně čaje, míchali bylinky podle účinnosti a dokonce si dělali zásoby na zimu. Dříve se o takovouto činnost staraly báby kořenářky. Přece jenom nějaký kořen přírodní medicíny v nás zůstal dodnes a než se uchýlíme k lékům, tak vyzkoušíme bylinné lektvary.

Nemoc nemá šanci
Pokud se zastihne v začátku nebo čaje popíjíme preventivně, tak skutečně nemoc nebude mít šanci se rozšířit a ubližovat nám. Jen dnes máme velkou výhodu, že na bylinky nemusíme chodit do luk a strání, ale zakoupit si je můžeme běžně v lékárně nebo v obchodech, kde se prodávají čaje. Přesto se poslední roky zajímáme více o přírodní léčbu. Příprava čajů je různá podle druhů samotných bylinek. Teď zkusíme na chvíli zapomenout na sáčky, které by měly obsahovat bylinné směsi.

Nejčastější příprava:
• Macerát – je to takový výluh za studena. Vybrané bylinky, dáme do nádoby a zalijeme vodou, tentokrát studenou. Zhruba při pokojové teplotě necháme nejméně 3 hodiny stát a poté máme připravený nápoj. Většinou se takto připravují bylinky, které by varem ztratily jejich léčebné látky. Jen před vypitím, můžeme nápoj zlehka přihřát.
• Nálev – nasbírané rostlinky, podle potřeby dáme do nádoby, ale tentokrát zalijeme vroucí vodou. Nyní je čas je vylouhovat a to zhruba od 5 do 15 minut. Můžeme nyní scedit, osladit, nejlépe medem a vychutnat si svůj nápoj.
• Odvar – směs se zalije vodou, pouze studenou a postupně přivede k varu. Vaříme opět podle druhu bylinek, které jsme si rozhodli připravit, přibližně 10 -15 minut. Poté necháme 15 minut odstát. Tento způsob je vhodný pro tvrdší části bylinek, kůru, kořeny nebo plody. Po scezení opět dochutíme a po doušcích si můžeme vychutnat léčivou sílu bylinek.

Copyright © 2012-2020 Caj-kava-zazvor.cz All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.